کوه دراک

اطلاعاتی در مورد کوه دراک : كوه دراک ابتدای جاده معالی‌آباد ـ کمربندی بندرعباس ـ و در جنوب غربی شهر شیراز قرار دارد . قله کوه دراک به قله امیری معروف است و بنایی روی آن ساخته شده و لوحی درون آن قرار دارد که نام قله و مشخصاتش در آن درج گردیده است. کوه دراک از سمت جنوب، شرق و شمال به شهر شیراز مشرف است و کوه سرخ در غرب آن قرار دارد. قله بمو در شمال قله امیری به چشم می‌خورد. بمو در زبان محلی یعنی: قُرُقِ شکارگاه؛ بدین معنی که در این کوه محلی برای حیوانات درنظر گرفته شده تا آنها از خطر شکارشدن محافظت شوند.

دراک به کوه برفی و کوه مستسقی و کوه مادر نیز مشهور می باشد :

کوه برفی : به علت موقعیت برفی در این منطقه چاههای زیادی حفر می کردند و برف ها را در چاه هامی ریختند و در تابستان برای مصرف مردم شیراز از آن استفاده می کردند .

 

کوه مستسقی : اگر هنگام غروب آفتاب ( درتمام اوقات روز نیز مشخص است ) که نور کم است دراک همراه کوه سرخ که به هم متصل اند شبیه شخصی که به پشت دراز کشیده و شکمش (کوه دراک )به حالت برآمده است و بیماری استسقاء را در ذهن انسان تداعی می کند.( شخصی که به این مرض دچار می شود در واقع از خوردن آب سیراب نمی شود و شکمش برآمده می شود )

 

  کوه مادر :  برخی نیز حالت شکم برآمده را به مادر بارداری تشبیه می کنند  وبیشتر مردم با این نام آشنایی دارند. البته فراموش نکنیم که کوه دراک+کوه سرخ به نام های مستسقی و مادر شهرت دارد.

واژه دراک : دراک در زبان محلی به معنی محل جمع شدن آب و برف است چرا که این کوه در زمان قدیم منبع یخ مردم در فصول گرم سال بوده است به صورتی که برف یخ‌زده را در نمد پیچیده، به پائین می‌آوردند و از آن به عنوان یخ استفاده می‌کردند.

پوشش گیاهی :کوه دراک در فصل بهار پوشش گياهي بسیاری دارد که از جمله آنها : کُله‌خَنگ، آویشن، بادام کوهی، ریواس، بلوط، آلوسیاه وحشی، ارژن، بنه، کنگر، پیازکوهی، گل اَرونه، گل شقایق، گل خَتنی، لاله‌های واژگون و ... مي‌باشند.

جانوران منطقه :حيوانات منطقه عبارتند از شغال ، روباه ، کبک و شاهین و...

کوه دراک در غرب شیرازقراردارد. ارتفاع آن ۲۹۷۰ متر ومسافت آن تا قله ۸۷۷۰ مترمی باشد .

مسیرهای حرکت :
یکی از مسیرهای حرکت از سمت مجتمع احسان سپس از تنگ علی عسکری که در مسیر به منطقه سه کاج می رسیم که شخصی به نامآقای محمد علی کریمی در این مکان حوضچه ای درست کرده که در فصول بارندگی و بهار در اینجا آب جمع می شود .

پس از طی مسافتی به کلبه سنگی می رسیم . معمولا طی دو ساعت می توانیم این مسیر را طی کنیم .درمسیر قله به جانپناه امیریه می رسیم که آقای محمد علی به یاد پسرش امیر کریمی (خدایش بیامرزدش ) در سال ۱۳۷۷آن را احداث نموده و در اطرافش چاه آب و نهال های مختلفی را کاشته و کوه نوردان معمولا شب را در اینجا سپری می کنند و شخصی به نام وارث از این مکان تحت سرپرستی آقای محمد علی مراقبت می کند.در حدود یک ساعت پیاده روی به قله دراک می رسیم .
یکی از مسیرهای برگشت از راه چشمه ورامین به طرف دره شیطان که دارای دیواره های زیادی می با شد و باید در این قسمت ها به اصطلاح دست به سنگ شد و مسلما داشتن طناب انفرادی از ضروریات است . بعد از عبرو از دیوارها به مسیر تقریبا مسطحی همراه با درختان مختلف مانند بادام کوهی برمی خوریم در طی این مسیر صدای دلنشین آب را می شنویم که به خصوص در فصل تابستان نوید بخش است . رودخانه پشت سر گذاشتن مسیرهای رچ و سرانجام رسیدن به شهرک گلستان.

دراک به کوه برفی و کوه مستسقی وکوه مادر نیز مشهور می باشد .

- کوه برفی : به علت موقعیت برفی در این منطقه چاههای زیادی حفر می کردند و برف ها را در چاههامی ریختند و در تابستان برای مصرف مردم شیراز از آن استفاده می کردند .

- کوه مستسقی : اگر هنگام غروب آفتاب ( درتمام اوقات روز نیز مشخص است ) که نور کم است دراک همراه کوه سرخ که به هم متصل اند شبیه شخصی که به پشت دراز کشیده و شکمش (کوه دراک )به حالت برآمده است و بیماری استسقاء را در ذهن انسان تداعی می کند.( شخصی که به این مرض دچار می شود در واقع از خوردن آب سیراب نمی شود و شکمش برآمده می شود )

- کوه مادر: برخی نیز حالت شکم برآمده را به مادربارداری تشبیه می کنند  وبیشتر مردم با این نام آشنایی دارند. البته فراموش نکنیم که کوه دراک+کوه سرخ به نام های مستسقی و مادر شهرت دارد.

تعداد پناهگاه : ۳ پناهگاه دارد.   پناهگاه اول: سه کاج پناهگاه دوم :غدیریه(کلبه)  پناهگاه سوم : امیریه(چهاربید)

وجود اب : متاسفانه به علت کم آبی های  چند ساله گذشته بسیاری از چشمه ها خشک شده است ولی در گذشته مسیر صعود قله دارای چشمه های متعدد آب بود.

توجه: هرگونه کپی برداری از مطالب وبلاگ با درج نام وبلاگ انجمن هوانوردی شیراز بلامانع می باشد.

shirazknot@yahoo.com

+ نوشته شده توسط یونس در Wed 18 Feb 2009 و ساعت 11:36 AM |


Powered By
BLOGFA.COM


باحذف صفرازپول ملي